SpaceX’e ait Falcon 9 roketinin 1 Eylül’de henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı infilak etmesi, firmanın bir yıllık planlarını rafa kaldırmasına neden olabilir.

Kimsenin yaralanmadığı kazada, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki ateşleme platformunda konumlanan Falcon 9, yakıt ikmali esnasında patlamış ve taşıma yükü olan 200 milyon dolarlık İsrail yapımı uydu da yok olmuştu.

Spacecom firmasına ait Amos-6 uydusu, Facebook’un küresel internet projesi olan ‘internet.org’ kapsamında kırsal bölgelere erişim sağlamak için kullanılacaktı.

 Pierre HAMMADI Yaşanan kaza Facebook’un planlarını da darbe vururken, SpaceX’in CEO’su Elon Musk Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘kazanın nedeninin halen bilmediklerini’ belirtirken, devlet kurumlarından destek beklediğini söyledi.

Musk tweet’lerinde, ‘SpaceX’in 14 yıllık tarihindeki anlaşılması en zor teknik arıza ile karşı karşıya olduklarını, kazanın motorların kapalı olduğu ve belirgin bir ısı kaynağı bulunmadığı esnada yaşandığını’ söyledi.

Musk ayrıca, NASA, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve ABD Hava Kuvvletleri’nden destek ve tavsiye beklediklerini belirtti.

Birçok güvenli görev gerçekleştirmeden önce SpaceX’le tekrar çalışmayacağız.

Hiç iyi alametler değil

ABD’nin en başarılı özel uzay-havacılık firması olarak kabul edilen SpaceX, yaşanan kaza ile rakiplerine önemli bir açık vermiş olabilir. Firma en son kazasını Haziran 2015’te yaşamış ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) malzeme taşıyan Falcon 9, Dragon uzay kapsülü ile havada infilak etmişti.

SpaceX’in rakipleri arasında yer alan United Launch Alliance (ULA) firmasının CEO’sı Tony Bruno, Reuter’a yaptığı açıklamada ‘Falcon 9 kazası gibi olaylara ait soruşturmanın genelde 9 ile 12 ay sürdüğünü ve bu süre bitmeden roketin tekrar kullanılamayacağını’ belirtti.

Lockheed Martin Space Systems ve Boeing Defense’in ortak teşebbüsü olan ULA, OSIRIS-REx uydusunu uzay taşıyan Atlas V roketini inşa eden firma.

50 milyon dolar tazminat ödenecek

SpaceX, 2015 Haziran’da yaşanan kazanın ardından 6 ay yeni bir görev gerçekleştirmemişti.

Uzay turizmi alanında Blue Origin ile yarışan Virgin Galactic ise Ekim 2014’te yaşanan ve bir test pilotunun öldüğü kazanın sonrasında büyük darbe almıştı. Firma, kazadan sonraki ilk deneme uçuşunu bu hafta içinde California’nın Mojave Çölü’nde gerçekleştirdi.

Musk ve SpaceX’in Twitter hesapları kazanın ardından alışılmışın dışında durgunlaşırken, ULA patronu Bruno rakiplerine yardım eli uzattıklarını belirtti.

Spacecom ise yok olan uydularının ardından SpaceX’ten tazminat olarak 50 milyon dolar isteyebileceklerini açıkladı. Firma, yeniden SpaceX ile çalışmadan önce firmanın ‘çok sayıda güvenli görev gerçekleştirmesini bekleyeceklerini’ belirtti.

Falcon 9 roketi Amos-6 roketi ile birlikte. {SpaceX}
Falcon 9 roketi Amos-6 roketi ile birlikte. {SpaceX}